Mniej znane i nie dla każdego
Cichy, odwrócony, eksportowy, kontraktowy – to rozwiązania głównie dla dużych firm w dobrej kondycji finansowej. Są rzadziej stosowane niż bardziej znane rodzaje faktoringu, ponieważ są droższe i wymagają spełnienia wielu warunków.
Najbardziej znanymi formami są faktoring pełny i niepełny. Ale są też inne opcje, takie jak np. faktoring cichy, dla firm o bardzo dobrej kondycji finansowej. W tym rodzaju faktoringu dłużnik reguluje zobowiązanie bądź to na dotychczasowe konto swojego dostawcy towaru/usługi, bądź nieświadomie na konto faktora, wskazane na fakturze. – Ten rodzaj usługi stosowany jest głównie w przypadku umownego zakazu cesji. Jeżeli w kontrakcie zapisany jest umowny zakaz cesji, a odbiorca nie wyraża woli na jego zniesienie, ta forma jest jedyną możliwością finansowania takich faktur. Należy jednak pamiętać, że z pozycji faktora faktoring cichy obarczony jest większym ryzykiem, gdyż pozbawiony jest on możliwości dochodzenia należności od dłużnika. Stąd też usługa stosowana jest raczej rzadko i dotyczy tylko klientów o bardzo dobrej kondycji finansowej – mówi Michał Kinkel, prezes zarządu AOW Faktoring S.A. Faktor nadal udziela faktorantowi finansowania, ale bez cesji faktury do jego majątku. – Najczęściej stosowane jest powiernicze zlecenie windykacji w przypadku braku spłaty faktury w terminie. Dla takiego zlecenia nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta